Dieta

Mikrofala - szybki sposób na podgrzanie jedzenia i na zwiększenie ryzyka zachorowania na raka

lut 11,2019

Czy mikrofala ma negatywny wpływ na nasze zdrowie? Jeśli tak, to w jaki sposób? Przybliżymy Wam dzisiaj podstawowe fakty, których nie wolno bagatelizować.

Jak działa mikrofala?

Mikrofale używają wibracji pola elektromagnetycznego do podgrzewania jedzenia. To z kolei sprawia, że wodne molekuły w pokarmie poruszają się z bardzo wysoką częstotliwością, aby wytworzyć ciepło. Bardziej tradycyjne sposoby podgrzewania jedzenia są znacznie delikatniejsze, ponieważ polegają one na przekazywaniu ciepła z zewnątrz do wewnątrz. Tutaj proces jest odwrotny.

Mało osób zdaje sobie sprawę, że podczas używania mikrofali, wytwarzane pole magnetyczne nie zostaje wewnątrz urządzenia. Mikrofale muszą spełniać standardy bezpieczeństwa odnoszące się do kontroli emisji i ekspozycji na pole magnetyczne, ponieważ wydostaje się ono nawet z całkiem nowych urządzeń. W maju 2011 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaklasyfikowała ten rodzaj emisji pola magnetycznego do grupy 2B, czyli jako przypuszczalnie kancerogenny. Nowe urządzenia nie są tak szkodliwe jak stare i wadliwe, które zatrzymują znacznie mniej pola magnetycznego.


Czy jedzenie z mikrofali jest zdrowe? Co wykazały badania?

 • Pokarmy przygotowane w mikrofali powodują wytwarzanie d-Nitrosodienthanolaminy, która jest znaną substancją rakotwórczą
 • Podgrzewanie mleka z muesli w mikrofali zamienia niektóre aminokwasy w substancje rakotwórcze
 • Rozmrażanie owoców w mikrofali zmienia zawarte w nich glukozydy i galaktozydy w kancerogeny
 • Nawet krótkie wystawienie surowych, gotowanych i mrożonych warzyw na działanie mikrofali zamienia ich alkaloidy w substancje kancerogenne
 • Rosyjskie i japońskie badania dowiodły, że jedzenie podgrzewane w mikrofali traci od 60 do 90% wartości odżywczych. Szczególnie obniża się poziom witamin B, C, E i kluczowych minerałów
 • Jedzenie podgrzewane z małą ilością wody traci 97% antyoksydantów
 • Wiele osób podgrzewa jedzenie w papierowych lub plastikowych opakowaniach/pojemnikach. Znajdujące się w nich substancje kancerogenne przedostają się do jedzenie w trakcie podgrzewania. Poli(tereftalan etylenu), benzen, toluen i ksyleny znaleziono między innymi we frytkach, pizzy i popcornie podgrzewanych w mikrofali. Zobacz: czy popcorn jest rakotwórczy?

5 negatywnych skutków używania mikrofali

 1. Mikrofala zmniejsza wartość odżywczą jedzenia – gwałtowny ruch wodnych molekuł w jedzeniu zmienia skład molekularny całego pokarmu, co z kolei zmniejsza zawartość jago składników odżywczych.
 2. Mikrofala niszczy witaminę B-12 – w badaniu opublikowanym w Journal of Agricultural and Food Chemistry, naukowcy dowiedli, że podgrzewanie mięsa i mleka w mikrofali sprawia, że jedzenie traci 30-40% zawartości witaminy B-12.
 3. Mikrofala może powodować problemy z sercem – badanie przeprowadzone przez dr Magdę Havas na Uniwersytecie Trent wykazało, że stanie blisko włączonej mikrofali zaburza rytm serca, co z kolei może to prowadzić do bólów w klatce piersiowej.
 4. Jedzenie z mikrofali może zmienić skład krwi – badania przeprowadzone w Szwajcarii wykazały, że spożywanie jedzenia z mikrofali znacznie zmniejsza ilość czerwonych krwinek i podnosi poziom leukocytów oraz cholesterolu.
 5. Mikrofala wytwarza substancje kancerogenne w jedzeniu – pokarmy podgrzewane w mikrofali zawierają takie związki jak bisfenol A (BPA), poli(tereftalan etylenu), benzen, toluen i ksyleny. Dodatkowo, podgrzewanie jedzenia w plastikowych pojemnikach sprawia, że znajdujące się w nich szkodliwe związki przenikają do jedzenia, które są potem wchłaniane przez organizm.

Oczywiście nie warto wpadać w panikę, jeśli używaliśmy do tej pory mikrofali lub zdarzało się nam popełnić błąd typu podgrzewanie jedzenia na tackach. Większość z nas częściej lub rzadziej jadła posiłki podgrzewane w ten sposób. Używanie mikrofali nie sprawi, że na pewno zachorujemy na raka, jednakże biorąc pod uwagę wymienione wyżej zagrożenia jakie za sobą niesie, na pewno trzeba uznać, że stanowi poważny czynnik sprzyjający rozwojowi raka. Nie warto go bagatelizować, dlatego mikrofalom mówimy stanowcze NIE. Warto wiedzieć, jak przyrządzać żywność, aby była ona zdrowa. O przyrządzaniu mięsa, aby nie było rakotwórcze przeczytacie tu: czy mięso jest rakotwórcze?

autor Justyna Lachowicz

podobne artykuły

produkty