Dieta

20 produktów zawierających najwięcej antyoksydantów - metoda "ORAC"

mar 09,2018

co to jest metoda ORAC?
ORAC, czyli Oxygen Radical Absorbance Capacity, to wskaźnik zdolności pochłaniania wolnych rodników tlenowych przez konkretny pokarm. Termin ten został stworzony przez Tufts University w Bostonie, dzięki niemu można wreszcie zmierzyć całkowitą moc przeciwutleniaczy w pożywieniu. Jak wiadomo utleniacze, czyli wolne rodniki, powodują wiele szkód w naszych organizmach. Produkty o wysokim poziomie ORAC są więc szczególnie ważne w walce z nimi, a tym samym stanowią bardzo ważny składnik diety antynowotworowej.

Zalecany poziom ORAC to 3500 jednostek dziennie, jednak najlepiej byłoby spożywać 5000-6000 dziennie, wtedy ochrona przed rakiem i wieloma innymi chorobami jest naprawdę silna. Jak to osiągnąć?

Podajemy listę 20 produktów o bardzo wysokim poziomi ORAC, które łatwo możecie włączyć do codziennej diety. Każda z propozycji to około 2000 ORAC albo więcej, czyli zjadając przynajmniej 3 z nich codziennie, uzyskacie optymalny wynik min 6000 ORAC:

 1. Pół łyżeczki zmielonej kurkumy
 2. Pół łyżeczki suszonego oregano / 10 kropel olejku z oregano
 3. Pół łyżeczki cynamonu
 4. Pół łyżeczki zmielonego imbiru
 5. 2-3 łyżki sproszkowanych jagód acai
 6. Pół gruszki lub grejpfruta
 7. 1 pomarańcza, jabłko lub śliwka
 8. Pół filiżanki jagód, malin, truskawek albo czarnej porzeczki
 9. 4 kostki gorzkiej czekolady (80-99 proc kakao)
 10. 4 orzechy włoskie, 4 orzechy pekan lub 1/4 filiżanki pistacji
 11. 2 filiżanki dobrej jakości zielonej herbaty (jak parzyć zieloną herbatę)
 12. Pół filiżanki borówki amerykańskiej
 13. Pół szklanki ugotowanej soczewicy lub 1 filiżanka fasoli jaś
 14. Szklanka sosu pomidorowego (zobacz: pomidory poddane obróbce termicznej wytwarzają więcej antyrakowego likopenu)
 15. Pół szklanki czerwonej kapusty
 16. 1/3 awokado
 17. 1 karczoch lub 8 szparagów
 18. 2 filiżanki brokułów (najlepiej surowych albo gotowanych maks 2-3 min)
 19. 150 ml czerwonego wina (uwaga: nie stosować podczas choroby) lub mała garść rodzynek
 20. Pół szklanki wiśni lub soku z wiśni
 21. 2 łyżki sproszkowanego owocu camu

Imbir, kurkuma, cynamon, sproszkowane jagody acai czy camu są idealne do koktajli, na przykład jednego z naszych ulubionych. CZYTAJ TEŻ: przepis na antyrakowy koktajl z bananów. Można go przygotować również w wersji bez banana, jeśli uważacie na indeks glikemiczny.

Tak samo napary na ich bazie będą świetnym wyborem na szybkie przyswojenie dużej liczby antyoksydantów , na przykład nasza ukochana herbata z kurkumą, którą warto wzbogacić czasem o imbir lub cynamon.

Jeśli chodzi o owoce, to jak to widać na liście najwyższy współczynnik ORAC mają te o najintensywniejszym kolorze: maliny, truskawki, jagody, borówki amerykańskie: szklanka borówek to 9697 ORAC - w porównaniu, aby uzyskać ten sam efekt należałoby zjeść...11 bananów (które mają ponadto wysoki indeks glikemiczny, więc 1 w zupełności wystarczy)

Warto nauczyć się, które warzywa i owoce mają najwięcej punktów ORAC i to właśnie na nie kłaść nacisk w codziennej diecie. Jednak nie rezygnujcie zupełnie z tych z mniejszym ORAC - mają one często inne wartości odżywcze. Pamiętajcie, że jak w każdej zdrowej diecie, dieta antyrakowa powinna być przede wszystkim urozmaicona. I smaczna!

W RAZIE GDYBYŚCIE SIĘ NAD TYM ZASTANAWIALI:
NIE DA SIĘ ZJEŚĆ ZA DUŻO PRZECIWUTLENIACZY :)
Organizm przyswoi tyle, ile potrzebuje, a reszta zostaje wydalona.

podobne artykuły

produkty