20 PRODUKTÓW ZAWIERAJĄCYCH NAJWIĘCEJ ANTYOKSYDANTÓW - WSZYSTKO O METODZIE "ORAC"


ORAC - co to takiego?

ORAC, czyli Oxygen Radical Absorbance Capacity, to wskaźnik zdolności pochłaniania wolnych rodników tlenowych przez konkretny pokarm. Termin ten został stworzony przez Tufts University w Bostonie, dzięki niemu można wreszcie zmierzyć całkowitą moc przeciwutleniaczową pożywienia. Jak wiadomo utleniacze, czyli wolne rodniki, powodują wiele szkód w naszych organizmach. Produkty o wysokim poziomie ORAC są więc szczególnie ważne w walce z nimi, a tym samym stanowią bardzo ważny składnik diety antynowotworowej.

Zalecany poziom ORAC to 3500 jednostek dziennie, jednak najlepiej byłoby spożywać 5000-6000 dziennie, wtedy ochrona przed rakiem i wieloma innymi chorobami jest naprawdę silna. Jak to osiągnąć?

Podajemy listę 20 produktów o bardzo wysokim poziomi ORAC, które łatwo możecie włączyć do codziennej diety. Każda z propozycji to około 2000 ORAC albo więcej, czyli zjadając przynajmniej 3 z nich codziennie, uzyskacie optymalny wynik min 6000 ORAC:

1. Pół łyżeczki zmielonej kurkumy
2. Pół łyżeczki suszonego oregano / 10 kropel olejku z oregano
3. Pół łyżeczki cynamonu
4. Pół łyżeczki zmielonego imbiru
5. 2-3 łyżki sproszkowanych jagód acai  
5. Pół gruszki lub grejpfruta
6. 1 pomarańcza, jabłko lub śliwka
7. Pół filiżanki jagód, malin, truskawek albo czarnej porzeczki
8. 4 kostki gorzkiej czekolady (80-99 proc kakao)
9. 4 orzechy włoskie, 4 orzechy pekan lub 1/4 filiżanki pistacji
10. 2 filiżanki dobrej jakości zielonej herbaty (jak parzyć zieloną herbatę - czytaj tu!)
11. Pół filiżanki borówki amerykańskiej
12. Pół szklanki ugotowanej soczewicy lub 1 filiżanka fasoli jaś
13. Szklanka sosu pomidorowego (zobacz: pomidory poddane obróbce termicznej są bardziej antyrakowe od surowych)
14. Pół szklanki czerwonej kapusty
15. 1/3 awokado
16. 1 karczoch lub 8 szparagów
17. 2 filiżanki brokułów (najlepiej surowych albo gotowanych maks 2-3 min)
18. 150 ml czerwonego wina (uwaga: nie stosować podczas choroby) lub mała garść rodzynek
19. Pół szklanki wiśni lub soku z wiśni
20. 2 łyżki sproszkowanego owocu camu

Imbir, kurkuma, cynamon, sproszkowane jagody acai czy camu są idealne do koktajli, na przykład jednego z naszych ulubionych. CZYTAJ TEŻ: przepis na żółty koktajl antyrakowy. Można go przygotować również w wersji bez banana, jeśli uważacie na indeks glikemiczny.

Tak samo napary na ich bazie będą świetnym wyborem na szybkie przyswojenie dużej liczby antyoksydantów , na przykład nasza ukochana herbata z kurkumą, którą warto wzbogacić czasem o imbir lub cynamon.

Jeśli chodzi o owoce, to jak to widać na liście najwyższy współczynnik ORAC mają te o najintensywniejszym kolorze: maliny, truskawki, jagody, borówki amerykańskie: szklanka borówek to 9697 ORAC - w porównaniu, aby uzyskać ten sam efekt należałoby zjeść...11 bananów (które mają ponadto wysoki indeks glikemiczny, więc 1 w zupełności wystarczy)

Warto nauczyć się, które warzywa i owoce mają najwięcej punktów ORAC i to właśnie na nie kłaść nacisk w codziennej diecie. Jednak nie rezygnujcie zupełnie z tych z mniejszym ORAC - mają one często inne wartości odżywcze. Pamiętajcie, że jak w każdej zdrowej diecie, dieta antyrakowa powinna być przede wszystkim urozmaicona. I smaczna!

W RAZIE GDYBYŚCIE SIĘ NAD TYM ZASTANAWIALI:
NIE DA SIĘ ZJEŚĆ ZA DUŻO PRZECIWUTLENIACZY :)
Organizm przyswoi tyle, ile potrzebuje, a reszta zostaje wydalona.