Awokado - antyrakowy... owoc


Awokado jest bardzo zdrowe, co do tego nie ma wątpliwości. Jest doskonałym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, witamin i przeciwutleniaczy. Ale, i tu bardzo dobra wiadomość, jest też antyrakowe!

W jednym z najnowszych badań opublikowanych w Cancer Reaserch, specjalny typ tłuszczu znajdujący się w awokado, avocatin B, potrafi zwalczać ostrą białaczkę szpikową, która jest wyjątkowo rzadką i często śmiertelną postacią raka. Według ich wyników, tłuszcz z tego owocu był w stanie wymazać komórki macierzyste białaczki, pozostawiając zdrowe komórki nienaruszone. Naukowcy pracują obecnie nas opracowaniem leku na białaczkę przy użyciu avocatinu B, jednak jako środek do walki z rakiem można po prostu jeść awokado - zwłaszcza, jeśli obierze się je prawidłowo.


JAK OBIERAĆ AWOKADO, ŻEBY NAJBARDZIEJ SKORZYSTAĆ Z JEGO ANTYNOWOTWOROWYCH WŁAŚCIWOŚCI?

Awokado jest bogate w zwalczające różne rodzaje raka karotenoidy, których największe stężenie występuje w ciemnozielonej części owocu, która jest najbliżej skóry. Zatem aby zachować ich jak najwięcej, należy obierać awokado tak blisko skóry, jak się da. Aby zachować obszar o najwyższym stężeniu przeciwutleniaczy, najlepiej zrobić to ręcznie w następujący sposób:

  1. naciąć awokado wzdłuż dookoła
  2. trzymając każdą połówkę, przekręcić je w przeciwne strony / albo lekko odginać na zewnątrz
  3. po rozpołowieniu usunąć pestkę
  4. pociąć wzdłuż każdą połówkę
  5.  za pomocą kciuka i palca wskazującego, wystarczy obrać skórę z każdego kawałka


Proste przepisy z awokado:

kanapka z awokado

kromki chleba posmarować zielonym pesto zamiast masła nałożyć pokrojone w paseczki avocado


makaron z awokado

makaron (najlepiej razowy albo gryczany) zmieszać z pesto i kawałkami awokado


banalnie proste, a jakie pyszne :)