Dieta

Pomidory poddane obróbce termicznej wytwarzają antyrakowy likopen

lut 16,2017

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego pomidory są czerwone? Swój kolor zawdzięczają likopenowi, jest to silny antyoksydant z rodziny karotenoidów. Większość karotenoidów przekształca się w witaminę A, ale likopen nie. Uczestniczy zamiast tego w systemie komunikacji międzykomórkowej, która odgrywa ważną rolę w procesie reagowania komórek na czynniki wzrostu stymulujące podziały. Dzięki tej właściwości zapobiega zachorowaniu na raka. W przypadku raka prostaty regularne spożywanie pomidorów zmniejsza ryzyko zachorowania aż o 30 procent! Podobnie jest z rakiem jamy ustnej i części ustnej gardła oraz rakiem przełyku, żołądka i płuc.

PRODUKTY POWSTAŁE Z PRZETWORZONYCH POMIDORÓW SĄ O WIELE BOGATSZYM ŹRÓDŁEM LIKOPENU NIŻ POMIDORY JEDZONE NA SUROWO!

Dlaczego tak się dzieje? Z dwóch powodów:

Po pierwsze:
W pomidorach dzięki poddawaniu ich wysokiej temperaturze ilość likopenu wzrasta.

Po drugie:
W wysokiej temperaturze zmienia on swoją budowę i staje się łatwiej przyswajalny przez organizm człowieka. Badania pokazują, że likopen z przetworzonych pomidorów jest aż 4 razy lepiej przyswajalny w stosunku do tego z surowych!

Dlatego wszelkie procesy przetwórcze, takie jak produkcja koncentratów, przecierów, soków, soków, keczupu, czy nawet mrożenie nie powodują strat likopenu, ale podwyższają jego zawartość i podnoszą ogólną przyswajalność. Ponadto dzięki takiej formie spożywanych pomidorów mamy do nich dostęp przez cały rok.

Zalecana dzienna dawka likopenu, tak aby miał działanie antyrakowe, to 5 miligramów.

Taka ilość znajduje się w dwóch, trzech pomidorach, ale dzięki temu, że w przetworach jest go o wiele więcej, już porcja sosu czy zupy spełnia tą normę.

podobne artykuły

produkty