Sezon na jagody! Przepis na pyszne, antyrakowe śniadanie, które zjadają z chęcią nawet największe niejadki plus przepis jak zrobić własny jogurt


Składniki:

świeże jagody - ok 150-200 gram na porcję
sproszkowane jagody acai (obligatoryjnie) - 2 łyżki
orzechy włoskie - ok 6 połówek na porcję
świeże mango - kilka kawałków
wiórki kokosa - łyka na porcję
jogurt naturalny - 200 ml na porcję


Przygotowanie:

Jagody przelewamy na cedzaku wrzątkiem. Wsypujemy do miski. Ja dodaję 2 łyżki jagód acai, które mają jeszcze więcej antyoksydantów niż zwykłe, ale nie jest to konieczne. Dodajemy orzechy włoskie. Całość zalewamy jogurtem, ja robię własny, przepis poniżej.
Na wierzch dodajemy kilka kawałków świeżego mango, albo pulpy z mango jak nie mamy świeżego. Całość posypujemy wiórkami kokosa.


Przepis na własny jogurt:

Ja robię własny jogurt ze szczepów bakterii jogurtowych bądź kefirowych z ekologicznego mleka, i bardzo polecam- nie dość że jest to bardzo wydajna metoda, z jednego szczepu bakterii można uzyskać do 10 namnażań (każde nawet po 3 litry), to w żadnym sklepowym jogurcie nie znajdziecie tylu szczepów bakterii i tak żywych jak we własnym. Robi się go bardzo prosto: mleko należy podgrzać do 37-42 stopni, wsypać szczep (proszek), zamieszać i trzymać w cieple przez kilka godzin. Ja po prostu przelewam mleko do słoików, zakręcam mocno, zawijam każdy w ręcznik i chowam pod kołdrę- na cały dzień albo na noc. Można kupić też specjalne jogurtownice trzymające temperaturę, ale moja metoda sprawdza się idealnie więc stwierdziłam że nie ma sensu inwestować w kolejne zajmujące miejsce urządzenie.

Działanie antyrakowe mają:

jagody
jagody acai
mango
kokos
orzechy włoskie
jogurt (poprzez żywe bakterie leczy florę bakteryjną jelit co pomaga zapobiegać stanom zapalnym w organiźmie, które są pośrednią przyczyną raka)